Käesolev materjal on välja antud Euroopa Liidu kaasabil.
Väljaande sisu eest vastutavad projekti "Est Rus Fort Tour" partnerid ning see ei kajasta Euroopa Liidu seisukohta.
Uudiskiri
Subscribe
Printi

ajalugu

Kahel pool Narva jõge asuvad teineteisest noolelennu kaugusel võimsad kaitseehitised: bastionidega Narva linnus ja Ivangorodi kindlus. See on Põhja-Euroopa jaoks unikaalne arhitektuuriansambel: bastionide vööga klassikaline XVII sajandi linnus ja XV-XVII sajanditel rajatud vene kindlus.Narva on alati asunud tähtsate kaubateede ristmikul ja selle valdamise eest võitlesid Taani, Liivi Ordu, Rootsi ja Venemaa. Esimene kirjalik ülestähendus Narva asunduse kohta pärineb 1240. aastast. XIII sajandi keskpaigaks oli Põhja-Eesti taanlaste poolt vallutatud. Nad rajasid XIII sajandi lõpul jõe kaldale Narva linnuse, mis oli vajalik kaubateede kaitsmiseks ning millest sai tugipunkt vallutatud alade piiril. 1345. aastal anti Narvale Taani kuninga Valdemar IV korraldusel linnaõigused. Ning just siia, Neitsimäele, ehitas Moskva ja «kogu Venemaa» suurvürst Ivan III oma uue kindluslinna. Niisiis võib öelda, et Ivan III «raius akna» Baltikumi kaudu Euroopasse juba kakssada aastat enne Peeter Suurt.

Ivangorodi kindluse ja Narva linnuse seinad on tunnistajateks sündmustele, millest on saanud ajaloolised tähised: siia on jätnud oma unustamatu jälje Liivi, Põhja ja Krimmi sõda ning Esimene maailmasõda, kodusõda ja Teine maailmasõda.

Kahe naaberlinna ajalooga on lahutamatult seotud paljude maailmakuulsate poliitika-, teadus-, majandus- ja kultuuritegelaste saatused.

Siin on viibinud Ivan III ja Ivan Groznõi, Boriss Godunov ja Adam Olearius, Pontus de la Gardje ja Grigori Katošihhin, Peeter Suur ja Karl XII, Katariina Esimene ja Katariina Teine, parun Münchausen ja Arseni Matsijevitš, Aleksandr Štiglits ja Pjotr Lavrov , Aleksander III ja Wilhelm II, Heinrich Schliemann ja Ivan Bilibin, Bela Kun ja kindral Judenitš, Jossif Broz Tito ja Georg Ots, Jaroslav Hašek ja Eduard Vilde, kindralid Fedjuninski ja Starikov, leitnandid Grafov ja Suvorov…. ja paljud, paljud teised..

Oma sajanditepikkuse ajaloo jooksul on Narva ja Ivangorod elanud üle nii õitsenguperioode kui raskeid aegu.

Narva piirkond tänapäeval – see ei ole mitte ainult tähtis poliitiline ja majanduslik regioon ning oluline transpordisõlm, vaid ka erinevate kultuuride kokkupuutekoht, Venemaa ja Euroopa Liidu vahelisel piiril asuv huvitav turismi- ja ajalookeskus.